آموزش ابتدایی
تحول نو در رشد ابتدایی
صفحه نخست            پروفایل مدیر سایت            پست الکترونیک   
جمعه ٧ خرداد ۱۳٩٥ :: ۸:٤٥ ‎ب.ظ ::  نويسنده : مجید
کودکان امروزی، دیگر مانند گذشته رفتار نمی‌کنند؛ به همین دلیل والدین ناچارند بارها و بارها یک درخواست یا دستور را تکرار کنند و باز هم هیچ تضمینی وجود ندارد.
 هنگام نیوز: کودکان امروزی، دیگر مانند گذشته رفتار نمی‌کنند؛ به همین دلیل والدین ناچارند بارها و بارها یک درخواست یا دستور را تکرار کنند و باز هم هیچ تضمینی وجود ندارد که آنان کار خواسته شده را انجام دهند. شاید بتوان گفت که امروزه، والدین بیشتر به حرف‌های فرزندشان گوش می‌دهند.
 
 
 
کودکان بیشتر اوقات درخواست‌های والدین‌شان را نادیده می‌گیرند و تنها زمانی که خودشان بخواهند، کاری را انجام می‌دهند. همین مسئله در اغلب اوقات، مشکل‌ساز می‌شود و حتی اختلافات متعدد و فراوانی را میان پدر و مادر به وجود می‌آورد.
 
اگر شما هم فرزندی دارید، شاید بگویید هر راهی را که به ذهنم می‌رسید امتحان کرده‌ام. مثلا بارها روش‌هایی مانند تنبیه، هدیه، تکرار فراوان درخواست‌ها، قهر و نادیده گرفتن کودک، مقایسه او با دیگر کودکان و بسیاری روش‌های دیگر را به کار برده‌ام اما برای کودکان امروزی، هیچ روشی جواب نمیدهد و برای کودک من هیچ کدام اثربخش نبوده است.
 
برای والدین بسیار دشوار است که بتوانند فرزندشان را مسئولیت پذیر و مؤدب تربیت کنند.در این مقاله توصیه‌هایی ارائه شده است که به شما کمک می‌کند ارتباط بهتری با کودکتان داشته باشید و با او به گونه ای رفتار کنید که خواسته‌هایتان را عملی کند.
 
داد نزنید
 
فریاد زدن در هیچ موقعیتی و هنگام مواجه شدن با هیچ فردی، نتیجه مطلوبی به بار نمی‌آورد؛ به خصوص زمانی که مخاطب شما یک کودک یا حتی یک نوجوان باشد. تنها تاثیر فریاد کشیدن این است که در آن لحظه کودک می‌ترسد و شاید سکوت کند یا به اجبار خواسته شما را انجام دهد اما اندکی بعد کودک همه چیز را فراموش می‌کند به غیر از فریادی که می‌شنود و می‌آموزد که خودش هم در مواقع ضروری می‌تواند فریاد بکشد و به این ترتیب به خواسته‌اش برسد.
 
کودکم به حرفم گوش نمیدهد
 
به یاد داشته باشید باید به گونه‌ای رفتار کنید که دوست دارید فرزندتان آنگونه باشد. همواره با کودکتان آرام و با احترام صحبت کنید و رفتار عصبی و تند نداشته باشید. شوخی و خنده و حتی لحن طنز در مورد کودکان و نوجوانان بسیار اثرگذار است و موجب می‌شود تا فرزندتان کاری را که از او خواسته اید، انجام دهد.
 
برایش دلیل بیاورید
 
اگر کودکتان کمی بزرگتر است، از احساساتتان برایش توضیح دهید و بگویید به چه دلیل انتظار دارید تا او خواسته‌تان را عملی کند. اگر کودک حاضر نمیشود کاری را که از او خواسته‌اید انجام دهد، با او از در منطق وارد شوید و دلیلش را با مهربانی و ملایمت برایش توضیح دهید. او باید بداند چرا کار خاصی را که دوست ندارد، باید انجام دهد.
 
هرگز کودکتان را با دیگر کودکان مقایسه نکنید
 
این کار نتیجه عکس می‌دهد و موجب می‌شود کودکتان احساس خجالت و سرخوردگی کند. کودکان از اینکه با همسالانشان مقایسه شوند، متنفرند. به یاد داشته باشید انسان‌ها در هر سنی که باشند، با یکدیگر متفاوتند و هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند؛ پس مقایسه کردن، هیچ تاثیر مثبتی در روابط میان شما و فرزندتان ندارد و تنها موجب می‌شود تا میان شما فاصله بیشتری به وجود آید. می‌توانید کمی بیشتر با علایق فرزندتان آشنا شوید و با استفاده از آنها فرزندتان را به انجام کارهای مختلف تشویق کنید.
 
خواسته‌هایتان را با لحن کودکانه مطرح کنید
 
یعنی مانند کودکان صحبت کنید. این تفاوت در رفتار و گفتار شما موجب می‌شود توجه فرزندتان بیشتر جلب شود و چون از اینگونه لحن صحبت لذت می‌برد و تکرار آن را دوست دارد،کاری را که از او خواسته اید قطعا انجام می‌دهد.
 
کودکان از گروه همسالان و هر فردی که بیشتر شبیه آنها باشد، بیشتر الگوبرداری می‌کنند و حرف شنوی دارند. شما با نظرات کودکتان آشنا هستید و زمانی که کاری از او می‌خواهید، می‌توانید با توجه به نظرات و عقاید او برایش دلیل بیاورید و او را قانع کنید.
 
زمانی که کودک نقاط مشترکی میان خود و والدینش می‌بیند، بیشتر به حرف‌های آنها گوش می‌دهد و حتی سعی می‌کند به والدین خود نزدیک تر شود.
 
خودتان حرف گوش دهید و آرام باشید
 
فرزندتان از شما الگوبرداری می‌کند و زمانی که می‌بیند شما با همسرتان یا خود او آرام و مؤدب صحبت می‌کنید و وقتی کاری از شما خواسته شود آن را انجام می‌دهید، می‌آموزد که مانند شما رفتار کند.
 
کمتر "نه" بگویید
 
نه گفتن‌های مکرر به کودک میان شما و فرزندتان فاصله ایجاد می‌کند؛ شاید شما می‌خواهید فرزند بسیار مؤدب و نمونه ای تربیت کنید اما هر چه بیشتر با او مخالفت می‌کنید، این کار را بهتر به او آموزش می‌دهید و در نتیجه بیشتر شاهد مخالفت و بدرفتاری‌های فرزندتان خواهید بود.
 
سعی کنید پاسخ‌های مثبت را با پاسخ‌های منفی جایگزین کنید؛ البته این نکته به هیچ وجه به این معنی نیست که شما باید تمام خواسته‌های فرزندتان را عملی کنید. در رفتارتان متعادل باشید، نه همیشه مثبت و نه همیشه منفی.
 
اگر صبح فرزندتان از شما درخواست کرد که با دوستانش بازی کند و شما صلاح نمیدانستید، می‌توانید به او بگویید الان نمیتوانی با دوستانت بازی کنی اما بعدازظهر و بعد از انجام تکالیفت می‌توانی این کار را انجام دهی.
 
با او ارتباط برقرار کنید
 
راه‌هایی را بررسی کنید که منجر به برقراری ارتباط با فرزندتان می‌شود؛ لحن صحبت، نوع کلمات و حتی زبان بدن شما تاثیر مهمی در روابط شما با فرزندتان دارد؛ پس باید با لحن ملایم و صدایی آرام صحبت کنید، لبخند بزنید و مهربان باشید.
 
زمانی که کاری از فرزندتان می‌خواهید، از فاصله دور با او صحبت نکنید، نزدیک او بروید و در حالی که او را نوازش می‌کنید، درخواست‌تان را مطرح کنید و از کلمات و جملات ساده و کوتاه استفاده کنید و با کنایه و پیچیده صحبت نکنید. زیرا کودک شما جملات ساده را متوجه می‌شود نه جملات پیچیده و کنایه آمیز را.
 
اگر فرزندتان کاری را که از او خواسته اید انجام نداد، غر نزنید؛ بلکه طوری وانمود کنید که احساس می‌کنید او انجام آن کار را فراموش کرده است؛ پس بار دیگر با لحن خوب و آرام درخواستتان را مطرح کنید. بدون شک رعایت نکات ذکر شده، ارتباط شما با کودکتان را بهبود می‌بخشد و موجب می‌شود او بیشتر به حرف‌های شما گوش دهد و خواسته شما را عملی کند.


موضوع مطلب : دانستی معلم / تربیتی / کودکان / روش تدریس
جمعه ٧ خرداد ۱۳٩٥ :: ۸:٤۳ ‎ب.ظ ::  نويسنده : مجید
والدین، مربیان اطرافیان و محیط اجتماعی موجب رشد و پرورش استعدادهای کودک می شوند تا به نحوی مطلوب و مناسب به کار گرفته شود. باید استعدادهای ذاتی کودک به طور مداوم مورد مراقبت و نظارت قرار گیرد و در مسیر مناسبی که با خواسته ها و ارزش های انسانی، اخلاقی، اجتماعی، علمی و فرهنگی جامعه موافق و هماهنگ باشد هدایت شود.

باشگاه خبرنگاران: والدین، مربیان اطرافیان و محیط اجتماعی موجب رشد و پرورش استعدادهای کودک می شوند تا به نحوی مطلوب و مناسب به کار گرفته شود.

 

 


دکتر اکبر کوشانفر، متخصص کودکان با اشاره به اینکه کودک ذاتاً آمادگی تغییر را دارند، گفت: باید استعدادهای ذاتی کودک به طور مداوم مورد مراقبت و نظارت قرار گیرد و در مسیر مناسبی که با خواسته ها و ارزش های انسانی، اخلاقی، اجتماعی، علمی و فرهنگی جامعه موافق و هماهنگ باشد هدایت شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآور شد: منظور از تربیت کودک، رعایت پنج اصل، ایمان، اخلاق، نیکو، تندرستی و هنر و پیشه است.

 


تربیت کودک باید از نخستین سال های عمر آغاز شود

وی با تأکید بر اینکه تربیت کودک باید از ساهای اولیه بدو تولد شروع شود گفت: الگوی اولیه تولد باید از زمانی که کودک زبان مادر را می فهمد ایجاد شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: بهترین دوره تربیت کودک از آغاز تولد تا ۶ سالگی است که این دوره تربیت در محیط خانه و خانواده است.
 

 

آزادی عمل، لازمه رشد طبیعی کودک

دکتر کوشانفر با بیان اینکه برنامه تربیتی سال های اولیه کودک باید توأم با آزادی عمل باشد گفت: آزادی عمل و فراهم کردن وسایل جهت رشد طبیعی کودک باید با نظارت و دقت در محیط پیرامون باشد تا بتواند کودکان رات در مسیر مناسب خواسته هایش هدایت کند.

"تکناز" نیز در این رابطه نوشت: دوران کودکی همواره به عنوان بهترین و شادترین دوره زندگی انسان شناخته شده است. کودکی دنیائی از معصومیت و پاکی در کنار شادی و سبکبالی را در ذهن تداعی می کند. بسیاری از بزرگسالان در کشاکش سختی ها و مشکلات زندگی با یاد کردن از دوران خوش کودکی خود، دمی از غم زمانه فارغ می شوند و بر بال خاطرات به دنیایی کوچ می کنند که در آن از فشار مسئولیت و مرارت خبری نیست و مسلماً آرزوی هر پدر و مادری فراهم کردن یک چنین دوران کودکی ای برای فرزند دلبندشان خواهد بود.

اما مسئله اینجاست که شادی و نشاط آموختنی نیست و شکوفایی استعدادهای او هم نباید بدون در نظر گرفتن علائق او باشد. شاید شما نتوانید به فرزند خود یاد بدهید که خوشحال باشد، ولی فراهم کردن امکانات و بستر مناسب برای خوشبختی و شاد زیستن فرزند، هدیه ای است که فقط شما می توانید به فرزندتان بدهید.

۱. به فرزند خود اجازه دهید علائق خود را کشف کند. به بازی ها و فعالیت‌هایی که او انتخاب می کند توجه نشان دهید. این گونه بازی‌ها می تواند اطلاعات بسیاری درباره استعدادهای نهفته فرزندتان در اختیار شما قرار دهد.

۲. فرزند خود را روی طیف وسیعی از تجارب قرار دهید. این امر باعث فعال شدن استعدادهای نهفته می گردد. فکر نکنید چون او علاقه ای نشان نمی دهد، بنابراین استعدادی هم در آن زمینه ندارد.

۳. بگذارید مرتکب اشتباه شود. اگر همه کارها را به طور کامل و بی نقص انجام دهد، هرگز برای کشف و گسترش یک استعداد، خطر نخواهد کرد.

۴. سؤال بپرسید. با پرسیدن سؤال‌های اساسی از قبیل: چرا آسمان آبی است؟ به کودک خود کمک کنید تا با شگفتی‌های دنیا مواجه شود. به اتفاق هم پاسخ سؤال را بیابید.

۵. پروژه های خانوادگی ویژه ای را طرح ریزی نمایید. فعالیت‌های مشترک می تواند استعدادهای جدید را بیدار کند و گسترش دهد.موضوع مطلب : دانستی معلم / کودکان
جمعه ٧ خرداد ۱۳٩٥ :: ۸:٤۱ ‎ب.ظ ::  نويسنده : مجید
بچه‌های زیادی در دنیا هستند که به طور ذاتی هوش بالایی دارند. این بچه‌ها توانایی آن را دارند تا هر درسی را بخوانند و در سنین پایین وارد دبیرستان یا دانشگاه شوند. در اینجا به باهوش‌ترین بچه‌های دنیا نگاهی داریم که شاید برخی از آن‌ها الان دیگر بچه نباشند اما دوران کودکی بسیار درخشانی دارند که نام آن‌ها را در رکوردهای این بخش جای می‌دهد.

باشگاه خبرنگاران: هوش موهبتی است که به طور ذاتی در برخی انسان‌ها وجود دارد و تنها باید آن را کشف و از آن به دقت استفاده کرد. البته برخی نیز هستند که با درس خواندن به مدارج بالای علمی دست می‌یابند.


بچه‌های زیادی در دنیا هستند که به طور ذاتی هوش بالایی دارند. این بچه‌ها توانایی آن را دارند تا هر درسی را بخوانند و در سنین پایین وارد دبیرستان یا دانشگاه شوند. در اینجا به باهوش‌ترین بچه‌های دنیا نگاهی داریم که شاید برخی از آن‌ها الان دیگر بچه نباشند اما دوران کودکی بسیار درخشانی دارند که نام آن‌ها را در رکوردهای این بخش جای می‌دهد.

 

الیسا تن رابرتس
 
 

 

او در سال ۲۰۰۷ در لندن به دنیا آمد و هوش بسیار بالایی داشت به همین علت توانست در سال ۲۰۰۹ به جامعه جهانی باهوش‌ترین انسان‌ها یعنی «MENSA» بپیوندد. او علاقه خاصی به شمارش به زبان اسپانیایی داشت و همچنین خیلی زود نیز توانست درس های متفاوتی را یادبگیرد. او ای کیوی برابر با ۱۵۶ دارد.

 

هیدی هانکینس


یک دختر ۴ ساله انگلیسی دیگر به نام هیدی نیز از جمله افرادی است که توانست در سن ۴ سالگی وارد «MENSA» شود. او در همان سن دو سالگی علاقه بسیاری به درس‌های مختلف دارد و هم اکنون در حال به پایان رساندن دوره راهنمایی است. آی کیوی این دختر برابر با ۱۵۹ است.

 

موتزارت
 

 

یکی از بزرگترین نوابغ موسیقی در تمام تاریخ بدون شک موتزارت است. و به عنوان یکی از باهوش‌ترین کودکان دنیا در زمان خودش شناخته می‌شد. در سن ۵ سالگی شروع به ساخت موسیقی های بسیار زیبا کرد و همچنین در ۱۷ سالگی توانست به عنوان رهبر بزرگترین ارکستر زمان خودش انتخاب شود.  آی کیویی او ۱۷۰ بوده است.
 

کیم یونگ یانگ


یکی از نوابغ دنیا که به عنوان یکی از باهوش‌ترین انسان‌های دنیا شناخته می شود. او در سال ۱۹۶۳ در کره به دنیا آمد و البته در همان سنین کودکی توانست نامش را وارد کتب گینس کند. او در حالی که کمتر از ۱۰ سال سن داشت می توانست پیچیده‌ترین مسائل ریاضی را حل کند. او همچنین توانست دکترای خودش را در رشته فیزیک در سن ۱۵ سالگی دریافت کند. او تا به حال در شغل های مختلفی بوده است و از ناسا تا خانه سازی را تجربه کرده است. آی کیو او ۲۱۰ ثبت شده است.

 

ترنسه تا او
 

او در سال ۱۹۷۵ در استرالیا به دنیا آمد ولی اصلیتی چینی دارد و البته در بین باهوش‌ترین کودکان دنیا قرار دارد. او در حالی که ۲ سال داشت زبان انگلیسی و مادری خودش را به طور کامل آموخت. در ۵ سالگی مسائل سخت ریاضی را حل می‌کرد و همچنین در ۱۲ سالگی توانست المپیاد ریاضی جهانی در میان برترین‌ها قرار بگیرد و از همین رو جوان‌ترین شرکت کننده این مسابقات نامیده شد. او همچنین در حالی که ۲۴ سال سن داشت به عنوان یک پروفسور تمام از دانشگاه «UCLA» فارغ التحصیل شد. آی کیو او ۲۱۱ ثبت شده است.

 

ویلیام سیدیس

 

یکی از باهوش‌ترین انسان‌های تمام تاریخ ویلیام سیدیس است. البته او همچنین یکی از بالاترین آی کیوهای ثبت شده را دارد که عدد آن به طور باورنکردنی ۲۷۵ است. او در سال ۱۸۹۸ به دنیا آمد و التبه در سن ۴۶ سالگی به طور مشکوکی درگذشت. او در سن یازده سالگی توانست وارد هاروارد شود و از این دانشگاه با بهترین نمره فارغ التحصیل شد. البته او در زندگی خود بیشتر به تفریح می‌پرداخت و همچنین بیشتر زندگی خودش را در خفا گذراند.موضوع مطلب : دانستی معلم
صفحات سایت
RSS Feed