آموزش ابتدایی
تحول نو در رشد ابتدایی
صفحه نخست            پروفایل مدیر سایت            پست الکترونیک   
سه‌شنبه ٩ خرداد ۱۳٩۱ :: ۳:۱٦ ‎ب.ظ ::  نويسنده : مجید

کودکان خود را به مدیران اقتصادی بدل کنید

رابرت کیوفسکی نویسندهء کتاب «پدران پولدار، پدران فقیر» می‌گوید که آموزش مسایل اقتصادی به کودکان را باید از سن کم شروع کرد.

 او می‌گوید که تجربه نشان داده که اگر به کودکان اصول سادهء اقتصاد آموخته شود آن‌ها در بزرگسالی بهتر می‌توانند مسایل مالی خود را مدیریت کنند و کم‌تر پول خود را هدر می‌دهند، این‌ها توصیه‌های دکتر رابرت کیوفسکی برای در میان گذاشتن مسایل اقتصادی با کودکان و چگونگی طرح این مسایل است.

● استفاده از چک‌های شخصی را به کودکان خود یاد بدهید

پول ماهانهء کودکان خود (پول توجیبی) آن‌ها را به صورت یک جا پرداخت نکنید. به آن‌ها بگویید که در طول یک ماه در آن حدی که شما در نظر گرفته‌اید اعتبار دارند. هر زمان که به پولی نیاز داشتند باید با یک کاغذ به شکل چک آن مقدار پول را دریافت کنند. در صورتی که در یک ماه مبلغ مورد نظر آن‌ها از مبلغی که شما در نظر گرفتید بیش‌تر شد به آن‌ها توضیح بدهید که این پول را از حساب ماه بعد آن‌ها کسر خواهید کرد.

 اگر در این شیوه سخت‌گیری به خرج دهید آن‌ها متوجه معنای واژه‌هایی چون اعتبار داشتن و بدهکار بودن را به خوبی متوجه خواهند شد.

● از کودکان خود بخواهید که پس‌انداز کنند

کودکان و نوجوانان معمولا به راحتی پول خرج می‌کنند و علاقه‌ای به پس‌انداز کردن ندارند اما باید این مساله را به آنان آموخت که پس‌انداز کردن یکی از بهترین مسایل زندگی پیش روی آن‌هاست با هدف قرار دادن یک چیز مهم و دوست داشتنی برای کودکان، مثلا یک دوچرخه یا یک بازی کامپیوتری یا یک عروسک می‌توان پس‌انداز کردن را به آن‌ها آموخت.

کافی است به کودک تفهیم شود که برای خرید هر کدام از این موارد باید در هر ماه مبلغ مشخصی از پولش را کنار بگذارد و به آن دست نزند. برای تشویق کودک می‌توان پس از چند ماه باقی ماندهء پول را به عنوان جایزه به او داد.

● آموزش سه شیوهء پس‌انداز

پس از این که به کودکان شیوهء پس‌انداز کردن را آموختید به آن‌ها بگویید که پس‌انداز کردن را می‌توان در سه بخش مجزا تعریف کرد.
بهتر است برای آموزش این سه نوع پس‌انداز به کودکان از سه شیوه استفاده کرد.

کیوفسکی این گونه پیشنهاد می‌دهد: «بهتر است که برای کودکان سه فرم را در این گونه تعریف کرد، اول پس‌انداز طولانی مدت که بهتر است در این فرم کودکان پول معینی را در هر سال به شما بسپارند تا برای خرید وسایل مورد نیاز خودشان در آینده از آن استفاده کنند، در فرم کوتاه‌مدت می‌توان قلک یا جعبه‌ای به کودک داد تا پول هفتگی یا ماهانهء خود را در آن نگه دارد و خود مسوول دخل و خرج آن باشد.

در مورد سوم که در نظر گرفتن آن کاملا اختیاری است می‌توان از کودک خواست که پول‌های خرد و بسیار کم را که به نظرش ارزشی ندارند برای مصارف خیریه و اعانه دادن پس‌انداز کند، کودک با تمرین پس‌انداز کردن‌های این گونه مفاهیم اقتصادی زیادی را متوجه خواهد شد.»

 موضوع مطلب : دانستی معلم / تربیتی
سه‌شنبه ۱۸ بهمن ۱۳٩٠ :: ۱۱:٤٧ ‎ب.ظ ::  نويسنده : مجید

پرسش: چگونه مشکل دروغ گویی فرزند هفت ساله ام را حل کنم؟

 

پاسخ: به احتمال بسیار زیاد کودک شما معنی دروغگویی را می داند و تفاوت خیالات را از واقعیات می شناسد. شما بایست عواملی که در زیر عنوان می کنم را بررسی نمایید و سپس هر کدام اگر وجود داشت را اصلاح کنید.ادامه مطلب ...

موضوع مطلب : تربیتی / دانستی معلم / کودکان
سه‌شنبه ۱۸ بهمن ۱۳٩٠ :: ۱۱:٤٤ ‎ب.ظ ::  نويسنده : مجید


پرسش:
 دختر 4 ساله ام دچار لکنت زبان است برای رفع مشکلش چطور اقدام کنیم؟

 

 

 

 

پاسخ: اولین قدم برای بهبود بخشیدن به این شرایط، حفظ آرامشتان هست و عدم وارد نمودن استرس و اضطراب به فرزندتان. با اینکه علت دقیق لکنت زبان دقیقا مشخص نیست، اما اثبات شده عامل استرس بسیار در شکل گیری و تدوام این مشکل نقش دارد.ادامه مطلب ...

موضوع مطلب : تربیتی / دانستی معلم / کودکان
سه‌شنبه ۱۸ بهمن ۱۳٩٠ :: ۱۱:٤۳ ‎ب.ظ ::  نويسنده : مجید

پرسش: کودکی شانزده ماه دارم که خیلی لجبازی می کند و با توسل کردن به گریه هر چیزی را که می خواهد به دست می آورد. لطفا راهنماییم کنید تا چگونه با او رفتار کنم؟

 

پاسخ: نظم موثر، بهترین راه پیشگیری و همکاری با یک کودک لجباز است. برای به کار بردن این روش می باید از دو قانون استفاده کرد.ادامه مطلب ...

موضوع مطلب : دانستی معلم / تربیتی / کودکان
سه‌شنبه ۱۸ بهمن ۱۳٩٠ :: ۱۱:۳٧ ‎ب.ظ ::  نويسنده : مجید

درمان کمرویی

 

 

پرسش: لطفا برای درمان کمرویی راهکارهایی را ارائه دهید.

 

پاسخ: اساس درمان کمرویی تغییر در حوزه ی شناختی (شناخت درمانی) و تحول در رویه ی زندگی و حیات اجتماعی فرد است، تغییر در شیوه ی تفکر، یافتن نگرش تازه نسبت به خود و محیط اطراف، برخورداری از قدرت انجام واکنش های نو در برابر اطرافیان و تعامل بین فردی، تغییر در باورها و نظام ارزش هایی که کمرویی را تقویت می کند و سرانجام دستیابی به کانون اصلی اضطراب، کاهش اضطراب در فرد کمرو، تقویت انگیزه و افزایش مهارت های اجتماعی و توانایی های تحصیلی، شغلی و حرفه ای، اصلی ترین روش درمان کمرویی است.

 

 

 ادامه مطلب ...

موضوع مطلب : تربیتی / دانستی معلم / کودکان
سه‌شنبه ۱۸ بهمن ۱۳٩٠ :: ۱۱:٢۱ ‎ب.ظ ::  نويسنده : مجید

افزایش بهره هوشی کودکان

 

 

پرسش: جهت افزایش بهره هوشی کودکم چه راهکارهایی را ارائه می دهید؟

 

پاسح: با به کارگیری چند شیوه ساده از هنگام بارداری تا پایان دو سالگی افزون بر رشد جسمانی مناسب، زمینه های افزایش بهره هوشی کودکان را تقویت کنید. از آنجا که پایه ریزی و شکل گیری رشد جسمانی و ذهنی کودکان از هنگام بارداری تا پایان دو سالگی است، به کارگیری این چند شیوه به طور هماهنگ به رشد همه جانبه و مناسب کودک کمک می کند.

 ادامه مطلب ...

موضوع مطلب : دانستی معلم / کودکان
صفحات سایت
RSS Feed